[ad_1]

اوهn روز چهارشنبه ، کمیسیون تجارت فدرال و وکلای دادگستری 48 ایالت و سرزمین پرونده های ضد انحصاری علیه فیس بوک را تشکیل دادند. پرونده این ایالت گسترده تر از پرونده FTC است ، اما هر دو خواستار بازگرداندن خریدهای فیس بوک از اینستاگرام و واتس اپ هستند. به دنبال گزارش کمیته ضد انحصاری مجلس مجلس – که نتیجه می گیرد فیس بوک ، گوگل و آمازون مقصر نقض ضد انحصارطلبی هستند – و پرونده وزارت دادگستری علیه گوگل ، پرونده های قضایی FTC و ایالت AG تغییر گسترده ای را در فلسفه از نظر قدرت اقتصادی متمرکز.

عده معدودی که اولین حضور مارک زاکربرگ را در کمیته سنا در سال 2018 تماشا کردند تصور می کردند که نهادهای نظارتی قادر خواهند بود پیچیدگی های سیستم عامل های اینترنتی را به سرعت درک کنند تا بتوانند تغییری ایجاد کنند. گزارش پارلمان ضد انحصاری تأیید می کند که نظارت بر کنگره جهشی عظیم داشته است. اکنون FTC و 48 کشور این کار را انجام داده اند. نظریه پرونده آنها به همان زیبایی ظریف و پیچیده است. پرونده به عنوان اثبات خسارت ، به کار وكیل دینا سرینیواسان متكی است ، وی نشان داد كه فیس بوك دائماً شرایط محرمانه نسبتاً جذابی را ارائه می دهد تا زمانی كه به سلطه برسد ، و پس از آن اطلاعات را از کاربران می گیرد.

در پرونده های قضایی جدید علیه فیس بوک تصدیق می شود که مفاهیم مربوط به دوره صنعتی به عنوان سهم بازار روش درستی برای اندازه گیری قدرت اقتصادی فیس بوک نیست. اگر پرونده موفقیت آمیز باشد ، می تواند منجر به تغییر حیاتی در نگاه ما به قدرت اقتصادی در این کشور شود. این اولین قدم مهم است ، اما برای محدود کردن قدرت عظیم فیس بوک و سایر غول های فناوری کافی نخواهد بود. ما باید کارهای بیشتری انجام دهیم.

اولین آزمایش قدرت اقتصادی این است که آیا اعمال Facebook محدودیتی دارد یا خیر. دولت ها محدودیت های قابل توجهی اعمال نکرده اند. رقبا توسط فیس بوک محافظت می شوند. ارائه دهندگان خدمات ، مانند سازمان های خبری ، بی بهره بوده اند زیرا فیس بوک از محتوای آنها برای تولید درآمد تبلیغاتی استفاده می کند. تبلیغ کنندگان می دانند که تعداد کاربران فیس بوک و نمایش تبلیغات بیش از حد تخمین زده می شود ، اما آنها قادر به ایجاد تغییر نیستند. در هر صورت ، منبع قدرت اقتصادی فیس بوک اثرات شبکه ای است که با افزایش ارزش محصول یا خدمات به عنوان تابعی از تعداد کاربران ، رخ می دهد. تأثیرات شبکه منبع اقتصادی نسبتاً جدیدی است و فیس بوک به اندازه کافی جمع شده است که هیچ رقیبی نمی تواند آن را تهدید کند. در غیاب محدودیت های نظارتی ، فیس بوک موفق شده است بسیاری از شرکت های نوپا را بدست آورد که ممکن است سلطه آن را در بازار تهدید کنند. این اتفاق با اینستاگرام و واتس اپ افتاد. این اتفاق ماه گذشته و با خریداری Kustomer توسط فیس بوک اتفاق افتاد.

حل موارد جدید ضد انحصاری سالها به طول خواهد انجامید. در این راه ، فیس بوک روزهای خود را در دادگاه سپری خواهد کرد. داده های ارتباطات داخلی فیس بوک هیچ شکی باقی نمی گذارد که خرید FB از اینستاگرام و واتس اپ ناشی از ترس از رقابت است. نتیجه هرچه باشد ، این قضیه باید برای هر آمریکایی مهم باشد. این می تواند تعیین کند که سیاست اقتصادی تا چه اندازه اسیر بزرگترین شرکتها باقی خواهد ماند. اگر عواملی برای تضعیف عمدی FaceBook توسط دموکراسی ، بهداشت عمومی ، حریم خصوصی و رقابت وجود نداشته باشد ، تصور محدودیتی برای سو abuse استفاده از شرکت ها دشوار است.

مخالفت با انحصارات از ابتدا یک ارزش آمریکایی بوده است. پدران بنیانگذار ما انحصار را با ارزشهای دولت جدید ، که بر دموکراسی و تعیین سرنوشت تأکید داشتند ، ناسازگار می دانستند. آنها قدرت اقتصادی و کارآفرینی توزیع شده را ترجیح دادند. این چشم انداز ایده آلی از سرمایه داری همزمان با چشم انداز بنیانگذاران دموکراسی به عنوان جایگزینی شایسته برای ارزشهای استبدادی انحصار و سلطنت است.

تاریخ اقتصادی ایالات متحده نبرد بین کسانی است که حدود قدرت اقتصادی را ترجیح می دهند و مخالفان آنها است. هر انتقال بزرگ اقتصادی – از كشاورزی به صنعتی در قرن نوزدهم ، از صنعتی به اطلاعاتی در اواخر قرن 20 – تعادل را بر هم زد و بحث جدیدی را درباره قدرت اقتصادی تحمیل كرد.

سرمایه داری کارآفرینانه یک حالت طبیعی نیست. این امر به دولت نیاز دارد تا قوانینی وضع کرده و آنها را منصفانه اعمال کند. تغییر در ساختار اقتصاد ، همانند صنعتی شدن و اقتصاد اطلاعات ، باعث تغییر توازن قدرت اقتصادی شده و دریچه ای برای تمرکز قدرت اقتصادی ایجاد می کند. سرمایه گذاری عظیم سرمایه مورد نیاز سرمایه داری صنعتی منجر به اعتمادهایی مانند استاندارد اویل شده است ، که قدرت آنها با دولت فدرال رقابت می کند ، موج اول قوانین ضد انحصاری ، قوانین شرمن (1890) ، کلیتون (1914) ، کمیسیون تجارت فدرال (1914) را تحمیل می کند. . همراه با قوانین حمایت از کارگران و بعداً شبکه تأمین اجتماعی که در واکنش به رکود اقتصادی ایجاد شد ، قوانین ضد انحصارى یک دوره اقتصاد قدرت گسترده را به وجود آورد.

در بیشتر تاریخ ما ، آمریکایی ها فهمیده اند که دولت نمایندگی منافع ما در مبارزه با تهدیدات ، چه خارجی و چه داخلی است. قدرت متمرکز اقتصادی تهدیدی برای دموکراسی و تعیین سرنوشت است ، بنابراین تنظیم آن منطقی است.

این دیدگاه در هنگام مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 1980 ، وقتی رونالد ریگان به ما گفت که دولت “مشکل” است ، قدرت سیاسی را از دست داد. ریگان از این ایده استقبال می کند که بازارها همیشه کارآمدترین کار برای تخصیص سرمایه را انجام می دهند و دولت نباید مداخله کند. در عصر تورم بالا و رشد اقتصادی پایین ، این پیام مخاطبان قابل قبولی پیدا کرده است. روسای جمهوری که ریگان را دنبال کردند ، فلسفه بازار محور او را پذیرفتند. آنها فلسفه را در قلب سیاست ضد انحصاری تنظیم کردند و آن را کنار گذاشتند. آنها اقتصاد را متحول کرده اند ، بیشتر مشاغل را به خارج از کشور فرستاده و حمایت از کارگران را برای بسیاری از مشاغل دیگر از بین برده اند.

بیشتر بخوانید: داستان TIME راجر مک نامی در مورد سرمایه گذاری در فیس بوک و چگونگی گم شدن شرکت

فیس بوک و سایر سیستم عامل های اینترنت پس از تقویت عمیق سیاست های اقتصادی laissez faire ظهور کردند. این صنعت با الگویی که شوشانا زوبوف ، دانشمند هاروارد آن را “سرمایه داری نظارتی” می نامد ، اقتصاد را دگرگون می کند ، جایی که داده ها جایگزین نفت به عنوان موتور فعالیت اقتصادی می شوند. همانند بارون های سارق در اوایل قرن 20 ، سیستم عامل های اینترنتی مانند فیس بوک و گوگل قدرت اقتصادی جمع کرده اند که دموکراسی ، تعیین سرنوشت و تنوع اقتصادی را تهدید می کند. با افزایش اطلاعات نادرست در مورد بیماری همه گیر COVID-19 ، آنها به سلامت جامعه نیز آسیب رسانده اند. این خسارات برای یک مدل تجاری غیر قانونی تصادفی نیستند. آنها پیامدهای قابل پیش بینی یک مدل تجاری هستند که دارای نقص است. و این مدل تجاری ناقص نیز توسط گوگل ، مایکروسافت و توییتر استفاده می شود.

تا به امروز ، هیچ سرمایه دار نظری حاضر نبوده است سود خود را فدا کند تا خسارت اضافی را کاهش دهد. این نباید قابل قبول باشد. قوانینی که این سیستم عامل ها وضع کرده اند (مانند محدود کردن ما خیلی بیشتر از قوانینی که در آن زندگی می کنیم ، ناسازگار اعمال می شوند و بندرت حق تجدیدنظر دارند. آنها یک تجارت اقتدارگرا هستند که چشم انداز خود را به زندگی ما تحمیل می کنند. هر عملکرد و محصول جدید ما را کاهش می دهد ما حق و وظیفه داریم که دفع کنیم.

به نظر می رسد فقدان سلامت عمومی ، دموکراسی ، حریم خصوصی و رقابت به اندازه کافی آسیب نبیند ، فیس بوک همچنان در حال گسترش است و در آستانه معرفی نسخه کوچک ارز رمزنگاری شده خود ، Libra است. “پایدار کوین” جدید امکان پرداخت ناشناس را فراهم می کند که در شرایط مختلف می تواند چیز خوبی باشد. با توجه به رفتار گذشته فیس بوک ، انتظار می رود Libra سیستم های پرداخت در بازار سیاه را برای افرادی که می خواهند از مالیات و محدودیت های دولت در جریان ارزها اجتناب کنند ، ارتقا دهد. بازندگان ترازو چه کسانی هستند؟ ما هستیم. ترازو تهدیدی برای حاکمیت کشور ما است زیرا کنترل دموکراتیک بر اقتصاد ما را تضعیف می کند.

ضد انحصار مانند این لباس ابزاری اساسی برای محدود کردن قدرت شرکت ها است ، اما خسارات وارده به سیستم عامل های اینترنتی به موارد بیشتری نیاز دارد ، در قالب قوانین امنیتی و حریم خصوصی. خوشبختانه سرانجام سیاستمداران در ایالات متحده و اروپا نیز به این خواسته ها رسیده اند. محدود کردن بسترهای اینترنتی برای بازیابی دموکراسی ، بهداشت عمومی ، حفظ حریم خصوصی و رقابت کافی نخواهد بود ، اما این اولین قدم است.

با ما تماس بگیرید به نامه ها@time.com.

[ad_2]

منبع: takpanjere-news.ir

ایندکسر